- „Млечните зъби НЕ се лекуват, защото ще паднат така или иначе.“
Много родители не знаят колко е съществено здравето на млечните зъби. Някои от тях ще изпълняват своята функция в устата на детето до 10-12 годишна възраст. Ранната им загуба може да доведе до различни проблеми в по-зряла възраст. Затова профилактиката и лечението им, ако се налага такова, трябва да започнат от най-ранна детска въздраст.
- „Млечните зъби нямат корени.“
Въпреки че млечното зъбче пада без да има корен, не мислете, че това винаги е било така. Резорбирането на корена е процес, който е видим на рентгенова снимка и завършва с разклащането и падането на млечното зъбче, за да пробие новото – постоянно.
- „Черни петънца по всички млечни зъбки.“
Ако сте забелязали черни оцветявания на млечните зъбки на вашето дете, които са в близост до венеца и не изчезват при четкане – това не е повод за паника! В голям процент от случаите става въпрос за бактерия, която продуцира черен пигмент и е безопасна за оралното здраве на детето. Разбира се, задължително е да направите консултация с дентален лекар.
- „Посещението при зъболекар е необходимо само ако забележим проблем.“
Не! Профилактиката е изключително важна. Препоръчително е първото посещение на детето в зъболекарския кабинет да се случи още при пробива на първото зъбче. Посещението протича по-скоро под формата на беседа с родителя. След пробива на всички млечни зъби, е добре посещенията да зачестят – на 3-4 месеца. Развитието на кариес и неговите усложнения при детските зъби протича изключително бързо, поради което превенцията е задължителна.
- „Постоянното зъбче пробива без да е паднало млечното.“
Много родители се тревожат, когато забележат долно предно зъбче, което е пробило преди да е паднало млечното. Това невинаги означава, че детето Ви ще има „криви зъби“. Насрочете посещение при дентален лекар, който ще Ви информира дали детето трябва да бъде насочено към ортодонт.
- „Купихме електрическа четка, а детето пак има кариеси.“
Кариесът е процес, чието развитие не зависи само от хигиената. Тя, разбира се, е от първостепенна важност. Но за съжаление, дори най-скъпата, пъстра и луксозна електрическа четка не може да почисти труднодостъпните повърхности на зъбите. Обърнете внимание на продължителността и качеството на четкане на зъбите на Вашето дете. Консултирайте се с дентален лекар, който ще открие и разясни честите грешки при миене на зъбите.
- „Не можем без сладко.“
Диетата е от първостепенна важност за здравето на детските зъби. Простите въглехидрати, които увреждат зъбите, се „крият“ не само в бонбони, близалки и шоколад. Употребата на подсладените сокове, тестени сладки и соленки също е фактор в развитието на кариес. Затова е хубаво те да бъдат ограничени до минимум.
Д-р Бианка Генчева
Статията е с информативна цел. За повече подробности относно здравето на зъбките на Вашето дете, не се колебайте – запишете час за преглед!